Diecezjalny Start Harcerski 2023

      Możliwość komentowania Diecezjalny Start Harcerski 2023 została wyłączona

75 DH

23.09.2023 r. nasi harcerze wzięli udział w Diecezjalnym Starcie Harcerskim w Pysznicy organizowanym przez Hufiec ZHP Nisko.
 
„Brzask” dzielnie reprezentowały trzy patrole – patrol harcerski, patrol starszoharcerski oraz patrol wędrowniczy.
Dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej podczas, której swoje słowa skierował do nas biskup naszej diecezji ks. dr. Krzysztof Nitkiewicz. Po zakończonej Mszy udaliśmy się na grę terenową, podczas której mogliśmy wcielić się w rolę partyzantów.
Podczas około 8 km drogi mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności strzeleckie oraz wiedzę z pierwszej pomocy, posługiwaliśmy się specjalnymi szyframi aby rozpoznać „naszych”. Musieliśmy przemycić granat oraz „bibułę” czyli tajne dokumenty partyzanckie, a to wszystko jednocześnie uważając na patrole niemieckie czyhające na nas po drodze.
Harcerze zdobyli ich zaufanie i dzielnie dotarli do ostatniego punktu gdzie dostali bardzo ciekawą lekcję historii, czekała tam na nas dawna mieszkanka tych okolic, która na własnej skórze doświadczyła tragicznych wydarzeń wojennych, a teraz zechciała podzielić się z nami tymi przeżyciami.
Oczekiwał tam na nas również dowódca, któremu przekazaliśmy przemycony granat, a ten w zamian opowiedział nam o życiu partyzantów oraz pokazał oryginalne rzeczy, które ci nosili ze sobą, m.in. menażkę, opakowanie na maskę gazową, które były odręcznie podpisane przez dawnych właścicieli.
Na końcu trasy czekał na nas pyszny bigos oraz ciepła herbatka.
Wszyscy zmęczeni ale zadowoleni oraz cali i zdrowi wróciliśmy do domów.
 
Bardzo dziękujemy organizatorom i wszystkim zaangażowanym za świetną zabawę!
Czuwaj!
 
Zdjęcia:
Hufiec ZHP Nisko
Archiwum Brzasku