Hufcowe obchody na Radnej Górze

      Możliwość komentowania Hufcowe obchody na Radnej Górze została wyłączona

75 DH

Wieczorem 22 stycznia instruktorzy, drużynowi, przyboczni i zastępowi z Lasowiackiego Hufca im. Powstańców Styczniowych w Stalowej Woli zebrali się, aby uczcić pamięć o tych, którzy polegli w powstaniu sprzed 156 lat. Miejscem uroczystych obchodów był teren klasztoru sióstr Józefitek w Radnej Górze koło Zaklikowa.

Mszą świętą pod przewodnictwem księdza proboszcza Michała Mierzwy rozpoczęliśmy nasze świętowanie. W kazaniu o wolności i zniewoleniu przypomniał on, że najcenniejszym darem dla człowieka jest wolność ducha. Obstawę liturgiczną zapewnili harcerze z terenu hufca.

Po zakończeniu Eucharystii nadszedł czas na obrzędowe ognisko, które zapłonęło obok uroczej kamiennej Golgoty. Komendant 5 SH “Brzask” phm. Dariusz Mróz w gawędzie opowiedział nam o powstaniu styczniowym, a także o wielkiej zaklikowiance Annie Nagórskiej, absolwentce Sorbony w Paryżu, która prężenie działała na rzecz Polaków. Nie mogło zabraknąć kilku słów o tym, jak powstała nazwa Radna Góra i co tutaj sie działo, gdy wybuchło powstanie. Nie obyło się również bez wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych, przeplatających gawędę. W przygotowanie oprawy muzycznej zaangażowała się Harcerska Grupa Muzyczna “Ejcz-Dżi-Em” z Zaklikowa.

Tajemnym zejściem przeszliśmy do drugiego ogniska na placu przed klasztorem, przy którym znajdowały się przygotowane już wcześniej kiełbaski i ciepła herbata. Przy wspólnym posiłku oraz śpiewach, rozmowach i harcach wszyscy miło spędzili ostatnie chwile naszych obchodów.

Ta ważna rocznica szczególnie zostanie w pamięci czwórki już instruktorów z 5 SH “Brzask”, którzy złożyli Zobowiązanie Instruktorskie. Serdecznie gratulujemy dh. pwd. Marcie Twardygrosz, dh. pwd. Alicji Tokarczyk, dh. pwd. Ewelinie Skorupie i dh. pwd. Dariuszowi Oszustowi!

Pamiętajmy zawsze o tych, którzy walczyli o wolność naszego kraju, oddając życie.
Niech pamięć o bohaterach nigdy nie skona.

Czuwaj!