„Zachowali się, jak trzeba!” II Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej

      Możliwość komentowania „Zachowali się, jak trzeba!” II Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej została wyłączona

75 DH

Wyjątkowy wieczór w Zespole Szkół w Zdziechowicach zgromadził całe rodziny z terenu parafii i gminy. Pod patronatem Senator RP Pani Janiny Sagatowskiej odbył się “II Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej”.

Wystąpiły zespoły i soliści z całej gminy, którzy w różnorodny sposób pokazali swój dziecięcy i młodzieżowy patriotyzm. Zaprezentował się Zespół “Nutki” z Zespołu Szkół w Lipie, 66 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska “Ogniki” z Lipy, uczniowie z klas 1-3 oraz 4-6 SP z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, Zespół Wokalny z Zespołu Szkół w Zdziechowicach oraz Harcerska Grupa Muzyczna z 5 Szczepu Harcerskiego “Brzask” w Zaklikowie.

Występy muzyczne przeplatane były utworami literackimi, recytowanymi przez najmłodszych uczniów oraz przez ich nauczycieli. Towarzyszyła im przejmująca muzyka z serialu “Czas Honoru”. Nie mogło również zabraknąć występu przedszkolaków ze Zdziechowic, którzy przedstawili “biało-czerwony” układ taneczny.

Nasi harcerze zaprezentowali dwa wzruszające, ale też wyjątkowo trudne muzycznie utwory, pochodzące z projektu “Panny Wyklęte” Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers. Opowiadają one o losach kobiet – Żołnierzy Niezłomnych. W odbiorze pomogły charakterystyczne stroje oraz scenki rodzajowe. 

Pierwszy utwór z repertuaru Anny Witczak-Czerniawskiej i Maleo Reggae Rockers pt. “Tam, gdzie nie ma słów” wykonała Katarzyna Daniel w towarzystwie Julii Orzechowskiej oraz aktorów – Konrada Szczuki i Stasia Partyki. Opowiedziała nim historię kobiety, która w walce o wolność Polski straciła synka i męża.

Drugi utwór to “Jedna chwila” Kasi Malejonek i Maleo Reggae Rockers, opowiadający historię Danuty Siedzikówny “Inki” – bohaterskiej dziewczyny, zamordowanej przez komunistów. W “Inkę” wcieliła się Katarzyna Rapa, a towarzyszyła jej Diana Mróz oraz grający współczesnych uczniów – Dominika Sekulska, Natalia Igras, Piotrek Wróblewski i Wojtek Mróz, dla których Siedzikówna może być wzorem.

Na zakończenie przeglądu słowa podziękowania wyraziła Pani Senator Janina Sagatowska, Ksiądz Proboszcz Michał Mierzwa, Pan Burmistrz-Elekt Dariusz Toczyski oraz Zastępca Dyrektora ZS w Zdziechowicach Pani Ewa Kołtyś.

Wspólne wykonanie utworu patriotycznego “Legiony” zakończyło niesamowity i wzruszający “II Gminny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej”.

Gratulujemy Organizatorom i do zobaczenia za rok!

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska