Radosny patriotyzm!

      Możliwość komentowania Radosny patriotyzm! została wyłączona

75 DH

Słoneczny dzień 3 maja, związany z podwójnymi obchodami – uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i 227 rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja – zgromadził na zaklikowskim Rynku rzesze mieszkańców naszej gminy, od najmłodszych po najstarszych.

Świętowanie rozpoczęło się o godz. 11.15, kiedy to spod Gminnego Ośrodka Kultury ruszył uroczysty i barwny przemarsz w kierunku pomnika Józefa Piłsudskiego na Rynku. Przewodziła mu Orkiestra Dęta OSP Zdziechowice, a za nią podążały delegacje gminnych instytucji i poczty sztandarowe, zuchy i harcerze, dzieci, młodzież i liczni mieszkańcy.

Na Rynku harcerski poczet flagowy przy śpiewie hymnu państwowego dokonał uroczystego wciągnięcia flagi na maszt. Następnie miała miejsce okolicznościowa przemowa Burmistrza Zaklikowa oraz złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.

Kolejnym punktem był program artystyczny – harcerze z naszego szczepu wykonali patriotyczne pieśni oraz zaprezentowali fragmenty poezji. Krótki koncert pieśni patriotycznych przygotował Chór „Gloria”.

O godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta polowa Msza święta w intencji Ojczyzny oraz Strażaków z terenu Gminy. Przewodniczył jej ks. Proboszcz Michał Mierzwa, który wygłosił także okolicznościowe kazanie. Liturgię uświetniła Orkiestra Dęta OSP Zdziechowice oraz Chór „Gloria”. O liturgię słowa zadbali harcerze oraz Liturgiczna Służba Ołtarza.

Po Eucharystii Panie z Koła Gospodyń Wiejskich ze Zdziechowic zaprosiły wszystkich na domowe wypieki.

Na zakończenie uroczystości odbył się I Międzypokoleniowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych „Polonez 2018”. Tradycyjny polski taniec wykonały grupy dzieci i młodzieży z Zaklikowa i Zdziechowic. Towarzyszyły temu wielkie owacje zgromadzonej publiczności.

Radosny patriotyzm – tego właśnie doświadczyli wszyscy obecni tego dnia na zaklikowskim Rynku!

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska, Iwona Pająk